Dějepisné soutěže

Dějepisné soutěže

 

Příběhy našich sousedů 2022

OPĚT NA STUPNÍCH VÍTĚZŮ!

V letošním školním roce se žáci naší školy již pošesté zapojili do projektu Příběhy našich sousedů. Pořádá ho organizace Post Bellum. Děti v něm představují veřejnosti osudy pamětníků. Jejich úkolem je navštívit pamětníka, natočit s ním rozhovor a vytvořit reportáž, sestavit životopis, shromáždit fotodokumentaci a připravit veřejnou prezentaci.

Naším pamětníkem se v letošním ročníku stala paní Sylvie Wittmannová, ročník 1956, která je židovského původu a také si prožila těžké časy v době komunismu.

Tým tvořily 2 dívky z 8.A – Eliza a Petra a 2 děti z 9.B – Anička a Filip.

Také letošní ročník byl ovlivněný pandemií koronaviru. Střídala se období, kdy byly děti ve škole a mohly se v týmu scházet, s dobou izolace nebo karantény, kdy probíhaly schůzky v prostředí Google classroom. Natáčení s pamětnicí se mohlo uskutečnit v jejím bytě na Hradčanech. Ovšem ze čtyřčlenného týmu byly v tento den zdravé pouze 2 dívky… V lednu jsme pak na dálku, přes počítač. a díky speciální aplikaci mohli s pomocí redaktorky Českého rozhlasu natočit naše vstupy do audio reportáže.

Děti věnovaly projektu mnoho hodin ve svém volném čase, a přestože to měly letos obtížnější, podařilo se jim splnit všechny úkoly, vytvořily hodnotnou reportáž a 15. března 2022 vystoupily na závěrečné prezentaci v KC Zahrada na Chodově. Jejich úkolem bylo představit životní příběh pamětníka veřejnosti.

A já bych se rád s vámi podělil o radost z velkého úspěchu našich dětí...
V silné konkurenci 8 týmů z 5 škol Prahy 11 si naši žáci vedli skvěle, předvedli vynikající prezentaci a získali 2. místo.
Blahopřeji Aničce, Elize, Filipovi a Petře ke skvělému výsledku a velice děkuji dětem za jejich přístup k projektu, zájem a odvedenou práci.

Jaromír Trunc, učitel dějepisu a vedoucí týmu

 

Příběhy našich sousedů 2021

VYHRÁLI JSME JIŽ POTŘETÍ!

GRATULUJEME Anetě, Mai, Miriam, Natálii a Samovi z 8.A :)

 

V letošním školním roce se žáci naší školy již popáté zapojili do projektu Příběhy našich sousedů. Pořádá ho organizace Post Bellum. Děti v něm představují veřejnosti osudy pamětníků.

Jejich úkolem je natočit s pamětníkem rozhovor a vytvořit reportáž, sestavit životopis, shromáždit fotodokumentaci a připravit veřejnou prezentaci.

Letošní ročník je  stejně jako ten loňský ovlivněný pandemií koronaviru. Veškeré aktivity probíhají v on-line prostředí včetně natáčení s pamětníkem. V tomto roce byly děti třemi pamětníky odmítnuty a natáčení se povedlo až v lednu na čtvrtý pokus – na dálku, přes počítač.

Děti věnovaly projektu  mnoho hodin ve svém volném čase,  a přestože to měly letos obtížnější, podařilo se jim splnit všechny úkoly, vytvořily hodnotnou reportáž a nyní se připravují na závěrečnou prezentaci. Ta se uskuteční 7. května 2021.

Rád bych Anetě, Mai, Miriam, Natálce a Samovi z 8A za jejich přístup k projektu, zájem a odvedenou práci velice poděkoval.

Mgr. Jaromír Trunc, vyuč. Dějepisu

Příběhy našich sousedů - záznam rozhovoru: audio 2021 zde>>

Dobrý den,

rád bych se s vámi podělil o radost z velkého úspěchu našich dětí.
Včera 7. 5. 2021 se uskutečnila v on-line prostředí finálová prezentace projektu Příběhy našich sousedů.
Úkolem bylo představit životní příběh pamětníka veřejnosti.
V silné konkurenci 8 týmů škol z Prahy 11  předvedli naši žáci vynikající prezentaci a získali 1. místo.
Blahopřeji a děkuji Anetě, Mai, Miriam, Natálii a Samovi z 8.A.
Naše škola tuto soutěž vyhrála již potřetí.

Jaromír Trunc, 8. 5. 2021

 

Příběhy našich sousedů - Post Bellum 2020 - ročník ovlivněný pandemií koronaviru

Ve středu 17. 6. se v Praze 11 uzavřel další ročník projektu společnosti Post Bellum, který se jmenuje:

Příběhy našich sousedů.

Děti v něm představují veřejnosti osudy pamětníků.

Letošní ročník byl ovlivněn pandemií koronaviru, kvůli které byla zrušena prezentace v KC Zahrada. Místo ní se týmy jen krátce setkaly, stručně představily své pamětníky a zhodnotily projekt. Na závěr pak byly vyhlášeny nejúspěšnější týmy.

Naše děti, stejně jako vloni, skončily v silné konkurenci základních škol a jednoho gymnázia    z Jižního Města na nepopulárním 4. místě. Přesto zaslouží velkou pochvalu, protože věnovaly projektu  mnoho hodin ve svém volném čase, pracovaly s chutí a vytvořily hodnotnou reportáž, životopis, fotodokumentaci a prezentaci, kterou bohužel nemohly předvést.

Věřím, že si všichni členové mého týmu odnesli  mnoho zážitků a hodně se dozvěděli a naučili.

Rád bych Vendule, Lucii, Ondrovi a oběma Jakubům ze třídy 8. C velice poděkoval.

Jaromír Trunc, vyuč. D, 18. 6. 2020

 

Příběhy našich sousedů - Post Bellum 2019

Příběhy našich sousedů jsou dlouhodobý dějepisný projekt pořádaný společností Post Bellum.

Na Praze 11 probíhá již 3. rokem na základních i středních školách. Děti vytvoří 2-5ti členné týmy, které pod vedením učitele dějepisu zpracují příběh pamětníka. Natočí na kameru a diktafon rozhovor a sestaví video/audio reportáž o životě  pamětníka, který obvykle  poznamenala 2. světová válka, holocaust nebo období vlády komunistů. Děti rovněž zpracují fotodokumentaci a sestaví pamětníkův životopis. Dětské týmy se pravidelně scházejí ve svém volném čase po dobu několika měsíců. Jejich práci završí  veřejná prezentace příběhu. Žáci mezi sebou zároveň soutěží. Naše škola získala dvakrát 1. místo.

Tým 5 dětí 8.A ve složení Bára, Jan, Anna, Nina a Filip pracoval  po dobu 5 měsíců s velkým zaujetím, předvedl velmi povedenou prezentaci a nakonec obsadil 4. místo.

Jaromír Trunc

---prezentace---

1/ Kdo jsme

Anička: Dobrý den, toto jsou Bára, Filip, Nina a Honza. Já se jmenuji Anna Taussigová. Jsme ze Základní školy Květnového vítězství. Dnes bychom vám chtěli vyprávět příběh mého dědečka pana Pavla Taussiga a jeho tatínka Rudolfa.

2/ Jak začal náš projekt

Bára: S projektem jsme se setkali na konci září, kdy k nám přišla Veronika. Seznámila nás s celým programem, zkusili jsme si práci s kamerou a vytvoření rozhovoru.

Filip: V říjnu nás navštívil Matěj, který nám poradil, jak se střihačským programem, ukázal nám, jaké části v reportáži jsou nepotřebné a které jsou důležité a jak je poskládat.

3/ Náš pamětník

Nina: Pavel Taussig je filmový historik a publicista. Pracuje ve filmovém archivu, píše články do novin a časopisů, publikoval mnoho knih a točil rozhovory s významnými herci a režiséry.

4/ Tatínek Rudolf. Válka

Anička: Pavlův tatínek Rudolf byl z židovské rodiny.  Za války se mu povedlo utéct před nacisty do Palestiny.

Filip: Bojoval v britské armádě a účastnil se bojů o Tobruk. Toto je originál lodní pytel, kde měli vojáci výzbroj a výstroj.

Bára: Pan Taussig nám také zapůjčil tohle bavlněné triko, které jeho tatínek nosil za války. Je obdivuhodné, že ho nesežrali moli.

Nina: Po návratu z války ale Rudolf zjistil, že skoro celá jeho rodina zahynula v koncentračním táboře.

5/ Po válce. Odměna-křivda-šťastné dítě.

Anička: Toto je vyznamenání za válečné zásluhy, které Rudolf dostal po válce od prezidenta Beneše.

Bára: Komunisti Rudolfa také odměnili, nejdřív ho poslali do kotelny a pak do dolů.

Pavlovo dětství

Filip: Pavel měl přesto krásné dětství. Dědeček mu vyrobil cirkus, se kterým si s kamarády chodil hrát. Večer se doma vyprávěly příběhy. Tatínek hrál v ochotnickém divadle a maminka Pavla naučila objevovat krásu knih.

6/ Pavel dnes. „Dobrých vnoučat není nikdy dost.“

Nina: Pavel má pořád hodně práce, která ho velmi naplňuje. Pouští si klasické westerny a komedie, chodí na hokej a hodně cestuje. Velkou radost mu dělají jeho vnoučata.

7/ Pavel našima očima. „Díky za každý nový den.“

Anička: Letos Pavel oslaví 70 let. V životě toho spoustu prožil. Osud ho za války připravil o ty nejbližší. Ale i tak je stále milý a plný optimismu.

8/ Dva Taussigové

Bára: Rudolf byl po pádu komunismu rehabilitován. Pro Pavla byl a stále je válečný hrdina a statečný člověk, který bojoval za náš národ.

Anička: Děkujeme za pozornost.